POZIV ZA PRIJAVE – ŠKOLA ZA MLADE SREBRENICA 2025

Povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici, Centar za postkonfliktna istraživanja najavljuje šesto izdanje Škole za mlade Srebrenica.

Ovaj sedmodnevni obrazovni program okupit će mlade iz Bosne i Hercegovine, Zapadnog Balkana i svijeta, pružajući jedinstvenu priliku za učenje i rad na temama tranzicijske pravde, ljudskih prava, prevencije genocida i memorijalizacije.

Šta možete očekivati:
  • Lokacije: Sarajevo, Tuzla i Srebrenica
  • Datumi: 6. – 12. jul 2025. godine
  • Predavanja vrhunskih stručnjaka iz oblasti tranzicijske pravde, izgradnje mira i politika sjećanja
  • Učešće na međunarodnoj konferenciji “Srebrenica 1995–2025: Suočavanje s prošlošću”, uz prisustvo svjetski priznatih akademika, pravnih stručnjaka, aktivista, umjetnika i preživjelih.
  • Učešće na komemorativnim i multimedijalnim događajima, uključujući izložbe i instalacije posvećene očuvanju sjećanja na žrtve genocida.
  • Prisustvo komemoraciji i dženazi 11. jula u Memorijalnom centru Srebrenica.
  • Uvid u živote ljudi nakon sukoba kroz susrete s preživjelima i lokalnim zajednicama.
 Troškovi i uslovi učešća:
  • Poziv je otvoren za mlade od 18 do 30 godina koji imaju radno znanje engleskog jezika
  • Potpuno pokriveni troškovi za učesnike iz Bosne i Hercegovine i zemalja Zapadnog Balkana (Srbija, Hrvatska, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Kosovo, Albanija).
  • Međunarodni učesnici snose troškove putovanja i participativnu naknadu od 250 EUR, koja pokriva lokalni prijevoz, obroke i smještaj.
  • Potpuno prisustvo tokom trajanja programa je obavezno. Prijave će se razmatrati redoslijedom pristizanja po maksimalnog broja učesnika.
Rok za prijavu: 9. juni 2025. do 23:59h.
Pošaljite popunjen prijavni formular na: [email protected].

Video sažetak prošlogodišnjeg programa
OSZAR »

Vezani članci

Na Omladinskoj akademiji „Stanje mira“ 50 mladih iz regiona
Na prvoj Omladinskoj akademiji „Stanje mira“, koju organizira Evropska unija u Bosni i Hercegovini (EU BiH) u saradnji sa Centrom za postkonfliktna istraživanja, 50 mladih iz regiona Zapadnog Balkana će kroz kulturne i umjetničke događaje i radionice učiti o stanju mira i izgradnji demokratskog društva od 18. do 31. avgusta u Sarajevu, Tuzli, Vitezu i Brčko Distriktu.
Historijski doprinos za razumijevanje genocidne namjere
“Presretnuti razgovori: Pripreme za rat” autora Hikmeta Karčića, Emira Suljagića i Seada Turčala je knjiga koja je 09. januara ove godine predstavljena u Sarajevu, a u kojoj se nalazi niz presretnutih razgovora, odnosno pisanih transkripata, vođenih u periodu od maja 1991. do marta 1992. godine između srpske političke i intelektualne klase koje je snimila Služba državne bezbjednosti Bosne i Hercegovine, a iz kojih je analizom vidljivo kako su se pripremali za rat u Bosni i Hercegovini.

Komentarišite

Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *



Dobitnici Nagrade za interkulturalna dostignuća od strane Austrijskog federalnog ministarstva za Evropu, intergracije i spoljne poslove.

Post-Conflict Research Center
Prijavite se na našu mailing listu
OSZAR »